Ledceu Kladna

Kompostování

Výzva občanům obce Ledce, podejte si předběžnou žádost o kompostér.

„Podpora domácího kompostování – obec Ledce“

Napište si, nebo zavolejte o kompostér (předběžná žádost) ou@obec-ledce.cz, tel. 312 589 231, v případě úspěchu dotace bude předán zdarma.

Co je to kompostování

Kompostovaní je přírodní proces, při kterém dochází k proměně biologických odpadů působením mikroorganismů, vody a kyslíku na huminové látky. Zralý kompost je možno použít na zvýšení úrodnosti půdy na zahradě. Jedná se totiž o 100% přírodní hnojivo.

Co je to kompostér

Ideální pomocník při kompostování. V kompostéru můžete už během jediné sezóny získat kvalitní kompost, protože významně urychluje proměnu bioodpadu. Bioodpad v něm nepáchne a kompostér působí esteticky.

Princip domácího kompostování:

Domácí kompostování je způsob, kterým si domácnost obvykle vyrábí svůj vlastní kompost z bioodpadů produkovaných v domácnosti a na zahradě. Jedná se o preventivní opatření – předcházení vzniku odpadu.

Co lze kompostovat:

1. Z domácností:
    1. zbytky ovoce a zeleniny (včetně citrusových plodů)
    2. kávové a čajové zbytky
    3. zbytky pečiva
    4. skořápky z vajíček a ořechů
    5. lepenka, papírové kapesníky, ubrousky
    6. podestýlka domácích býložravých zvířat
  2. Ze zahrady:
    1.  posekaná tráva, listí, větvičky
    2. plevele, zbytky zeleniny
    3. piliny, hobliny, kůra
    4. popel ze dřeva
    5. trus býložravých hospodářských zvířat
    6. peří, chlupy, vlasy

Materiály nevhodné ke kompostování:

• kosti, odřezky masa, kůže (lze kompostovat, avšak vždy by měla proběhnout tzv. hygienizace, která zajistí usmrcení původců chorob)
  • stolní oleje a tuky (v menším množství lze kompostovat, vhodné je nechat je nasáknout do savého materiálu – ubrousků, pilin apod.)
  • rostliny napadené chorobami (mozaika tabáku, spála růžovitých, šarka slivoní, nádorovitost košťálovin, rez fazolová, bílá sklerotiniová hniloba salátu,), vykvetlé plevely
  • chemicky ošetřené materiály – zbytky barev, laků apod.
  • popel z uhlí, cigaret
  • prachové sáčky z vysavače
  • exkrementy masožravých zvířat
  • časopisy
  • plasty, sklo, kovy, kameny

Jak využít kompost

Největší uplatnění najde kompost v zemědělství, své tradiční uplatnění má pro domácí květiny, zeleninové záhony a trávníky na zahrádkách, při údržbě veřejné zeleně, parků, při rekultivacích a podobně.

Méně zralý kompost použijeme jako nástýlku, která se do půdy nezapravuje. Tato nástýlka může potlačit růst plevelů. Během sezony dozraje na místě a na podzim ji lze zapravit do půdy. Takovýto způsob hnojení se dá použít i pro parky, zatravněná hřiště, zahrady. Zfermentované nerozložené zbytky, které se mohou objevit v kompostu, se buď vrátí do kompostéru, nebo jsou zapraveny do hlíny v záhonech.

Kompost je nedocenitelný při rekultivacích a zúrodňování půdy a je skvěle využitelný na každé zahradě. Hodí se ke vše plodinám. Ocení jej ovocné stromy, trávník, okrasné keře, květiny i zemědělské plodiny.

Datum vložení: 24. 5. 2023 17:25
Datum poslední aktualizace: 24. 5. 2023 18:08